Jasno je koliku opasnost predstavljaju neosuđeni ratni zločinci, šverceri i profiteri te poslijeratni kriminalci. Ne radi se samo o prijetnjama sudijama i tužiocima nego su pod njihovom kontrolom i gomile naoružanih kriminalaca koje zastrašuju mogućnostima ličnog procesuiranja za šta im je "spas" isključivo odbrana "patriota" poput Karana, Dodika, Stevandića itd...
TUŽILAŠTVU BOSNE I HERCEGOVINE
Na osnovu člana "Nezastarivost krivičnog gonjenja i izvršenja kazne" stav "Krivično gonjenje i izvršenje kazne ne zastarijeva za krivična djela genocida, zločina protiv čovječnosti te ratnih zločina, kao ni za krivična djela za koja po međunarodnom pravu zastarjelost ne može nastupiti". Vezano za članove "Ratni zločin protiv civilnog stanovništva", "Ratni zločin protiv ratnih zarobljenika", "Organizovanje grupe ljudi i podstrekavanje na učinjenje krivičnih djela genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina", "Protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja", "Povrede zakona ili običaja rata" te posebno člana "Individualna i komandna odgovornost" stavovi :
"(1) Lice koje planira, naredi, učini ili podstrekava ili pomaže u planiranju, pripremanju, ili učinjenju krivičnih djela iz člana 171. (Genocid), 172. (Zločini protiv čovječnosti), 173. (Ratni zločin protiv civilnog stanovništva), 174. (Ratni zločin protiv ranjenika i bolesnika), 175. (Ratni zločin protiv ratnih zarobljenika), 177. (Protivpravno ubijanje i ranjavanje neprijatelja), 178. (Protivpravno oduzimanje stvari od ubijenih i ranjenih na ratištu) i 179. (Povrede zakona ili običaja rata) ovog zakona, krivo je za to krivično djelo. Službeni položaj bilo kojeg lica, bilo da se radi o šefu države ili vlade, ili o odgovornom službenom licu vlade, ne oslobađa takvo lice krivice niti utiče na ublažavanje kazne. (2) Činjenica da je neko od krivičnih djela iz čl. 171. do 175. i čl. 177. do 179. ovog zakona učinjeno od strane podređenog, ne oslobađa njemu nadređeno lice od krivice ukoliko je to nadređeno lice znalo ili je moglo znati da se njen podređeni sprema učiniti takvo djelo, odnosno da je već učinio takvo djelo, a nadređeno lice je propustilo da preduzme nužne i razumne mjere da spreči učinjenje krivičnog djela, odnosno da počinilac tog djela bude kažnjen. (3) Činjenica da je neko lice postupalo po naređenju vlade ili nekog njemu nadređenog lica, ne oslobađa je krivice, ali može uticati na ublažavanje kazne ako sud smatra da to interesi pravičnosti zahtijevaju." podnosi se :
 |
KRIVIČNA PRIJAVA UREDU ZA RATNE ZLOČINE
|
U uvodu ove krivične prijave, ističem da sam podneo veći broj krivičnih prijava protiv komandnog vrha MUP-a RS zbog više krivičnih dijela sa naglaskom na izvršenje i prikrivanje ubistava i pljački, promet narkotika i povezanih kriminalnih radnji te me je zanimalo i kakva je uloga pojedinih od njih bila za vrijeme rata. Tako sam došao do informacije da je trenutni ministar Siniša Karan bio u sastavu CJB Bijeljina tokom rata ali do nedavno nisam o tome imao sigurne podatke i posebno ne u koje vrijeme je to eventualno bilo što sam opisivao u krivičnoj prijavi "Problemi kartela oko pranja prljavog novca od 01.08.2024." odakle citiram :
"Nije naveden tačan datum stupanja g. Karana na dužnost u Bijeljini ali sam siguran da znam zbog čega se u njegovoj biografiji izostavlja Bijeljina kao mjesto zaposlenja a navodi samo pozicija. Naime krajem septembra 1992-e je u Bijeljini izvršen masakr nad preko 20 civila koji su na prevaru izvučeni iz kuće, (slično kako su nedavno policajci pod komandom Karana i Kostreševića, pokušali mene da izvuku) pa streljani i opljačkani. Neki od izvršilaca su nakon rata postali "ugledni biznismeni" a g. Karan je imajući u vidu poziciju na kojoj je bio u najmanju ruku saučesnik u prikrivanju ubica kao i Kovačević Novak, (bivši glavni tužilac OJT Bijeljina). Sa druge strane - ako je g. Karan stigao u Bijeljinu prije pomenutog ratnog zločina, onda ima direktnu odgovornost i za taj konkretni zločin, bilo komandno - posredno ili čak direktno kao učesnik. Takođe je bitno ispitati da li je neki "poštar iz Zagreba" doneo instrukcije o raspaljivanju mržnje i ubistvima civila sa ciljem da se centar ratnih sukoba iz Hrvatske prebaci na BIH. Kad se sve ima u vidu nije čudno ni to da je postupak protiv bivšeg policijskog generala G.S. razdvojen zbog "bolesti" u odnosu na ostale optužene za masakr u Bijeljini jer bi isti nesumnjivo mogao ispričati i koje su sve osobe sa tada i posebno sada značajnih pozicija bile umješane u neki od ratnih zločina."
S obzirom da od 2002-e živim u Bijeljini i upoznat sam sa brojnim zločinima pripadnika PU Bijeljina nakon te godine, uključujući i ubistvo osmogodišnje ćerke moje sestre Ivone Bajo, prilikom krijumčarenja narkotika 23.07.2009. koje je organizovala policija te više pokušaja mog ubistva zbog razotkrivanja tog i drugih zločina, time su mi bile važnije informacije o ulozi svih iz komandne strukture a posebno ministra Karana koji je na vrhu te terorističke organizacije.

I za kraj uvodnog dijela dodajem da su prilikom pripreme i pokušaja mog ubistva tokom godina angažovani članovi lokalnih narko klanova iz cijele RS ali i osobe umješane u ratne zločine, kojima su smišljeno pojedini inspektori lagali da ih ja `cinkarim` stvarajući im tako motive za saučestvovanje u pripremama ubistva a kada ti pokušaji nisu uspjeli, napadnut sam 22.05.2019. u sred zgrade PU Bijeljina od strane službenika u mantilu, obema rukama uz psovke, uvrede i prijetnje ubistvom ako ikada više dođem prijaviti nekoga ili tražiti neka svoja prava. Nakon što me nije uplašio, napadač je iznenađen pobjegao na sprat a njegovo ime kriju iz vrha MUP-a i danas. Tokom pomenutog napada i kasnije sam imao utisak da je taj službenik ponovio nešto što je radio i ranije u prošlosti, odnosno tokom rata tako da je sve navedeno uz neke druge detalje koje neću opisivati da ne bih previše dužio uvod, doprinelo da prikupljam materijal i o periodu za vrijeme rata, koji ću u nastavku opisati.
ČINJENICE I DOKAZI
Krajem 2024-e godine sam naišao na tekst "Da li su imali krvavu ratnu prošlost" sa dodatku naslova `Policajac Karan, poručnik Višković i
beretka Stevandić` unutar koga je sadržan video prilog od oko 17 minuta ali uz oskudan tekst iz koga citiram :
"Dodikov saradnik Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS-a, nalazi se na spisku učesnika u genocidu u Srebrenici, prenosi Federalna.ba. Karan se dovodi u vezu i s ratnim zločinima koji su počinjeni protiv bošnjačkog stanovništva na području Bijeljine kada je bio na jednoj od rukovodećih pozicija u bijeljinskoj policiji. Pored Karana, za ratne zločine se sumnjiči i predsjednik Skupštine Nenad Stevandić kao i premijer Radovan Višković."
Može se uočiti da su navedene osobe već duže vrijeme "strateški" raspoređene na najuticajnija mjesta, odakle kontrolišu tokove događaja, postupke, istrage i slično ali i planiraju radnje kojima bi spriječili sopstveno procesuiranje u sklopu čega je donesen i zakon o nesprovođenju odluka Ustavnog suda BIH te više puta zabranjivano djelovanje državnih organa BIH. Istina o tome nije donesen poseban zakon ali je povremeno bilo izjava da neće biti dozvoljeno djelovanje Tužilaštva BIH, Sipa i Suda BIH, očito kada su se pomenuti i njihovi ortaci osjetili ugroženima.
Prilog "Policajac Karan, poručnik Višković i beretka Stevandić" se odnosi na istu temu i u stvari se radi o izvornom tekstu Federalne TV dok je prethodni prilog objavljen na portalu Slobodnabosna.ba. Web adrese tog i drugih priloga iz medija su navedene na dnu tekstova. Razlog zbog čega sam priložio 2 "identična" priloga je činjenica da je iz izvornog članka Federalne TV, uklonjen video zapis dok se unutar drugog priloga nalazi i dalje.
Razlog za uklanjanje bi možda bio misteriozan da ne znam šta mu je prethodilo a to je moje obraćenje 01.12.2024. - prilog "Redakciji" kada sam zatražio kopije dokumenata koje su prikazali na video prilogu kako bi ih koristio za ovu krivičnu prijavu. Odgovor nisam nikada dobio a onda sam primjetio da je pomenuti snimak uklonjen. Pretpostavljam da su pomislili kako se radi o nekoj provokaciji umješanih u ratne zločine te su video zapis uklonili a sam tekst ne opisuje ni blizu događaje iz snimka. U nastavku citiram pasus mog obraćanja redakciji iz koga se jasno vidi šta sam tražio :
"Dana 09.07.2024. objavili ste tekst sa video prilogom pod nazivom "Policajac Karan, poručnik Višković i beretka Stevandić" koji je uređivan 12.11.2024. Tek nedavno sam imao priliku pogledati detalje koji se na žalost ne pominju u tekstu a vidljivo je da se prikazuju i dokumenti vezani za istragu ratnih zločina i neka svjedočenja. Stoga se javljam sa molbom da mi ako ste u mogućnosti pošaljete skenirane dokumente u obliku slika ili pdf - kako god vam odgovara, posebno vezano za Sinišu Karana. Taj materijal bih koristio kao osnovu za dodatnu krivičnu prijavu pritiv istog jer je najmanje komandno odgovoran a moguće i neredbodavac za izvršeni zločin u Bijeljini. Već sam ranije dostavio više krivičnih prijava vezanih za spregu bivših ratnih zločinaca i poslijeratnih tajkuna - dilera narkotika, političara, policajaca. Poslednja od njih je trenutno "Prijava protiv mafijaškog kartela iz policije od 27.11.2024." u kome pominjem ulogu Karana u ratnim zločinima ali nemam dokaz kada je tačno radio u Bijeljini. Konkretno, ključno je to da li je došao poslije masakra čime bi bio odgovoran "samo" za nečinjenje, odnosno podršku ubicama ili je stigao prije zločina što ga čini višestruko odgovornim. Ako je bio komandir policije u Bijeljini onda je i glavni krivac."

S obzirom da nisam dobio skenirane dokumente, ostalo mi je da "hvatam" najvažnije snimke ekrana iz video zapisa te ih dostavljam u sastavu priloga "Dokumenti iz filma" iz kojih se vide slijedeći važni detalji :
Vlada RS je u sastavu dokumentacije radne grupe ustanovila da je Siniša Karan bio angažovan u Srebrenici 10-19.07.1995. a kada se zna da je do masovnih ubistava došlo baš u tom periodu sa naglaskom na 11.07. onda postoji i osnovana sumnja da je učestvovao u nekom od tih zločina. No bez namjere da umanjujem težinu zločina i broj ubijenih, tada Siniša Karan nije bio na komandnoj poziciji i odgovoran je samo ako je lično učestvovao u ubistvima pojedinih zarobljenika ili civila o čemu ja nemam podatke te ću taj dio vezan za Srebrenicu u daljem tekstu izostaviti uz napomenu da je u isto vrijeme ustanovljeno i prisustvo sadašnjeg predsjednika vlade Radovana Viškovića, koji je tada bio na komandnom mjestu poručnika.
Samo komandno mjesto ne znači automatski krivicu za bilo šta ali ako postoji odgovornost bilo koga iz sastava kojim je komandovao onda to znači i odgovornost pomenutog. Sličan je primjer i bivšeg ministra Lukača, koji komanduje grupom uniformisanih lica te ispituje zarobljenika pa komanduje njegovo odvođenje. Iako je zarobljeni mladić nakon toga zaklan, osuđen je samo "direktni izvršilac" ali ne i onaj ko je komandovao.
Vidljiva je veza policijskih struktura sa ovim i drugim ratnim zločinima u cijeloj BIH ali i raspoređivanje umješanih u te zločine u sve strukture vlasti i politike a naredni dokument iz koga se jasno vidi uloga Siniše Karana nosi datum 30.08.1992. i sadrži njegov potpis kao komandira policijske stanice u Bijeljini. S obzirom na to šta se sve tada dešavalo i koliko je bilo ubistava civila u Bijeljini, već samo ove činjenice su dovoljne za dokaz odgovornosti Karan Siniše ali i pojašnjavaju sve njegove aktivnosti oko pripreme i izglasavanja sumanutih zakona i prijetnji zabrane djelovanja Tužilaštva BIH koje su sada otvorene a prethodno duži niz godina se krio iza pozicije "savjetnika" te nagovarao i isturao Dodik Milorada da pokreće aktivnosti na tu temu što je g. Karan nedavno posvjedočio pred sudom BIH a njegova izjava u sudnici je u posjedu Tužilaštva i Suda BIH.
Tako je dakle, Karan Siniša, formirao grupu službenika koji su doveli civilno lice u policijsku stanicu kojom je komandovao pomenuti Karan, nakon čega je isti mučen satima a moguće i danima te zvjerski ubijen. Izvještaj o dovođenju osoba u stanicu je sačinio i potpisao službenik M.J. 31.08.1992. U narednom dokumentu pdf priloga se vidi dio izjave g. Karana koji o mučenjima i ubistvima u zgradi kojom je komandovao kaže da "nema pojma" - samo je valjda "puštao gas", možda "zamahivo maljem" ili šta već kako su se "branili" zločinci nakon 1945-e ali šta se dešavalo u zgradi komandira Karana jasno opisuje svjedok S.D. koja je radila na poslovima tehničkog sekretara.
Svjedokinja kaže da je dok je bila u kancelariji čula jauke koji su dopirali iz sale za pripreme smjena u vrijeme radnog vremena te da im je svima bilo veoma neprijatno a ne zna ko je vršio mučenje jer nije napuštala kancelariju. Pomenuta svjedokinja je jasno čula mučenje ali ona nije komandovala tom stanicom za razliku od Karan Siniše koji se pravi naivan tvrdeći da ne zna ništa o zločinima. Ističem da isti i sada sa pozicije ministra radi identične stvari te prikriva kriminalce kojima komanduje a slobodno mogu reći i da ih šalje na izvršenje zločina o čemu ću kasnije pomenuti neke detalje.
I poslednji dokument u sastavu priloga je izjava svjedoka Đ.M. koji navodi i imena ostalih svjedoka ali ih ja ovde neću pominjati osim pojedinih inicijala da ih ne bih dodatno ugrozio. najvažniji dio izjave a koji tereti g. Karana je opis svjedoka koji kaže da je nakon dovođenja civila, (koji je potom mučen i ubijen) o tome izvjestio komandira interventne jedinice te pomoćnika i komandira stanice Karan Sinišu.

S obzirom da je opis novinara veoma oskudan, sačinio sam tekstualni dokument od video zapisa te ga prilažem pod nazivom "Transkript video zapisa" a sam snimak i korištene dokumente će Tužilaštvo BIH moći da pribavi od autora. Radi se o 3 strane teksta i potrebno ga je detaljno proučiti kao i pogledati video zapis.
U ovoj prijavi naglasak stavljam na ulogu g. Karana jer sada kao ministar ima najveću moć i uticaj na sve događaje ali ukazujem i na to da svi drugi pomenuti iz jedinice koja je mučila ljude i oni koji nisu ovde pomenuti a učestvovali su u nekom od zločina imaju motive koje potpaljuje Karan Siniša sa ortacima da učestvuje u krivičnim djelima tokom poslednjih 5, 10 i više godina pa i u takvima gdje se planira i vrši likvidacija nekog od lica koja su opasnost za kriminalne poslove vrha policije a posebno za trgovinu narkoticima. Laganje da neko poput mene prijavljuje izvršioce ratnih zločina je podmukla manipulacija Karana i ortaka kojom žele da neki od njih izvrši likvidacije za koje su zainteresovani lično.
Mučenja civila i "informativni" razgovori su u velikom broju slučajeva bili usmjereni na istraživanje ko od njih ima velike količine novca i drugih dragocjenosti i u tome je Karan Siniša imao kao komandir glavnu ulogu. Ta činjenica je jasno vidljiva kroz sadržaj priloga "Počelo suđenje za ubistva civila u Bijeljini" vezano za masakr 22 civila u noći 24/25.09.1992. kada su pripadnici policijske stanice u Bijeljini te samozvanog odreda "Pahuljice" sa Sokoca na prevaru izvukli nevine ljude iz njihovih domova pa ih potom mučki pobili.
Ulica koja je tada opkoljena je na oko 100 metara vazdušne linije od kuće u kojoj ja sada boravim te iako sam u vrijeme zločina živio u Podlugovima, činjenica da sam sada nastanjen u Bijeljini je korištena za zastrašivanje počinilaca tog zločina kako ih ja navodno cinkarim te su saučestvovali u pokušajima mog ubistva.
Što se tiče zločina nad 22 civila od kojih nekoliko djece, ljudi su obmanuti da ih voze u "razmjenu" čime je postignuto to da svi izvade novac i nakit sa mjesta gdje su ih (logički zaključujem), sakrili i ponesu sa sobom. Tako su zlikovci koji su komandovali izvršenjem masakra, mogli lako da pokupe novac nakon što su pobili civile. Neki od tadašnjih policajaca - ne samo iz Bijeljine nego iz čitave BIH su nakon rata postali "ugledni biznismeni" koristeći krvavi novac koji su tokom rata opljačkali. I podvlačim - informacije o imovinskom statusu i namjerama pojedinih civila su prikupljane u mjesecima prije masakra u stanici kojom je komandovao Karan Siniša.
Potpuno isti metod je policija pod kontrolom sada ministra Karana koristila kada su 31.10.2023. po mrklom mraku došli kod mene na vrata i zalupali te kada sam otvorio rekli da mi žele uručiti poziv te da iznesem ličnu kartu. Kada sam to uradio pokušali su me na prevaru izmamiti iz kuće na ulicu tražeći da odem do vozila ispred kapije i tamo potpišem prijem "poziva". Znajući kakvi su podmukli prevaranti, lažovi i zlikovci a imajući u vidu sve ranije događaje to sam odbio, zatvorio i zaključao vrata i rekao da ostave poziv u sanduče. Nakon pokušaja da me ponovo izmame iz kuće i telefonskih konsultacija preko komandne linije koja vodi do Karan Siniše, osobe u uniformama policije su se odvezli a ja sam poslao materijal o tome Tužilaštvu BIH pod nazivom "Reakcije iz policije na krivičnu prijavu od 02.11.2023." po kojoj do danas kao ni brojnim drugima niko nije procesuiran zbog čega sam nedavno sačinio pritužbu i prijavu protiv saučesnika g. Karana unutar Tužilaštva BIH a to je g. Kajganić Milanko, bivši policajac - stručnjak za narkotike. VSTV je početkom godine formiralo predmet o tome pod brojem UDT DP 014369 24.

U sličnom smjeru ide i prilog "Ko štiti nenada stevandića u tužilaštvu bih" od 15.01.2025. vezano za zločine sa kojima se povezuje sadašnji predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić ali i njegove aktivnost sada oko napada na Ustavni poredak - očito kao preventiva za hapšenje i procesuiranje njega, pomenutog Karana, Viškovića i ostalih na nižim pozicijama vlasti i uticaja. Takođe i prilog "Stevandić imao komandnu odgovornost u zločinima" od 15.01.2025. opisuje ulogu aktuelnog predsjednika narodne skupštine, nastale na izbornoj krađi i prevari te ucjenama, pritiscima i zastrašivanju pripadnika "skupštinske" većine kako i za šta da glasaju.
Smatram da iz do sada opisanih dokaza postoji nesporna odgovornost Karan Siniše a to bi se moglo reći i za Stevandić Nenada tim prije što je priznao da je bio saradnik nekadašnje takozvane SDB - službe državne bezbjednosti, nekadašnje UDBE a iza koje stoje svi ratni i poslijeratni zločini. Citiram dio iz priloga :
"U više predmeta u Haaškom tribunalu potvrđeno da je upravo Stevandić bio na čelu SOS-a (Crvene beretke). Za zločine počinjene u Banjaluci i Kotor Varošu dotični je imao komandantsku odgovornost i prosto je nevjerovatno da Tužilaštvo BiH još uvijek nije podiglo tužbu protiv njega! Stevandić je tretiran u haškoj optužnici koja se odnosila na udruženi zločinački poduhvat (UZP), a čime je okarakteriziran kao učesnik. Uz Stanišića i Župljanina, među učesnicima UZP-a je bio i Nenad Stevandić koji je bio šef SOSa. SOS-ovci se dovode u vezi s brojnim počinjenim zločinima u Banjoj Luci, uključujući ubistva, silovanja i protjerivanja civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. Prema navodima bivših pripadnika SOS-a, oni su upravo od Stevandića dobivali naređenja da ruše objekte u vlasništvu ljudi nesrpske nacionalnosti i da ih zastrašuju kako bi se iselili."
Mreža zločinačke udbaške strukture je djelovala na teritoriji cijele bivše Jugoslavije a aktivna je i dalje što se može vidjeti i iz priloga "Pojačava se istraga po prijavi Garaplije" u kome opisuje ulogu ortaka Siniše Karana iz UDBE sa druge strane nišana, odnosno jasnija je slika djelovanja nekadašnjih drugova - komunusta, Siniše i Keme te sadašnje "gospode" i "patriota" Karana, Ademovića, Mehmedagića, Gajića itd.
POSLJEDICE NEPROCESUIRANJA RATNIH ZLOČINACA
To što mnogi zlikovci koji su pokrenuli rat i vršili masakre nad civilima, nisu osuđeni je samo po sebi veoma loše ali je još tragičnije što neki od njih nastavljaju sa organizovanim kriminalom i terorizmom sve do danas i to još sa pozicija najveće moći što je za posljedicu imalo brojna ubistva i kriminalne aktivnost vezane za promet narkotika i pranje novca.
Lično sam svjedok nekih od metoda kojima udbaška teroristička mreža priprema teren za likvidacije onih koje smatraju za opasnost po sebe. Jedan od primjera je angažovanje agenta - prilog "Uvod u projekat `bivšeg`specijalca" koji je dobio zadatak da mi dostavlja podatke o ratnim zločincima te traži da ih objavim i pošaljem mu link. Nakon toga bi se ti tekstovi pokazali onima kome treba da bi zapušili usta "cinkarošu". Kako se vidi, pominje događaje iz 95 te da će doći do "krupnijih riba" koje mene zanimaju što sam i pretpostavio da je zamka ali sam prihvatio dalje razgovore direktno audio vezom da bih prikupio materijal i o ovakvim metodama. Nakon što pokušaji mog ubistva angažovanjem ratnih zločinaca nisu uspjeli, ovaj "bivši specijalac" me je izbrisao sa liste "prijatelja" i izmjenio ime svog profila.
Jedna od najzanimljivijih slika koja mi je poslata je vidljiva u prilogu "`Tri ratna druga`" na kojoj su ortaci iz takozvane DB a koji su djelovali ili su i sada na području Bijeljine.
Prvi na slici je bio inspektor zadužen za nadgledanje posebnih istražnih radnji nada mnom, drugi je optužen za masakr civila u Bijeljini a treći je već odležao kaznu u Hagu. Imena ne pominjem ovde ali su napisana u sadržaju priloga.

Nije mi namjera opisivati sve takve detalje pa ću podsjetiti samo na nedavni "teroristički" napad i ubistvo policajca od strane 14-eg dječaka. Osim što sumnjam u priče policije o tome, uvjeren sam da sve ekstremne grupe organizuju aktivni i "bivši" policajci te rade i na podmetanjima "dokaza" kako odraslima tako i djeci koje potom koriste za svoje mutne poslove. Primjer toga je prilog "Prepiska iz 2013-te" kada je angažovan dječak od 14 godina da mi se javi i prema instrukcijama policije pokuša me uvući u zamku. Vidi se i da pominje jednu od uticajnih osoba iz tog kraja i koliko sam čuo povezanog sa ratnim zločinima te je vjerovatno on trebalo da organizuje moje ubistvo.
Danas nakon 12 godina taj maloljetnik je postao "bezbjednjak" što se vidi na opisu profila dok mu je među "prijateljima" i g. S.V. koga je grupa nasilnika napala metalnim palicama i pokušala likvidirati a za šta im je bio neophodan preduslov podatak o namjerama napadnutog, odnosno ubacivanje informatora u njegovu blizinu. Da to nije kraj "neobičnostima" vidljivo je da mu je prijatelj i M.D. koji je inače poznat kao sudski policajac koji je "igrajući se pištoljem" ubio svjedoka pred sudom u Vlasenici. Inače savršeno odgovara opisu osobe koja je bila u pratnji "maloljetnog" A.D. kada je 2017-te, (tada već punoljetan) dolazio u Bijeljinu da mi ponudi "saradnju".
Ta ponuda je naravno bila trik a pravi cilj je da me osmotri i pokaže ubicama prstom na mene kada za to dođe vrijeme prema planu a koji se nije ostvario jer sam bio svjestan o čemu se radi. Naravno i pomenuta likvidacija svjedoka pred sudom je predstavljena kao "slučajnost" a svoja saznanja je stradali odneo sa sobom u grob i istovremeno je poslata poruka svim svjedocima da nisu sigurni nikada i nigdje, odnosno da će ih ako treba ubiti sudska policija pred sudom.
Vjerujem da je vidljivo kako poznajem dobro gestapovske metode policije i neću dalje opisivati brojne druge lične primjere a kolika je odgovornost g. Karana i kakva je u stvari zločinačka teroristička organizacija takozvana policija, može se zaključiti iz priloga "Zahtjev ministru i načelniku PU Bijeljina od 09.11.2023." i postavljenih pitanja na koja naravno nije odgovoreno. Radi se isključivo o pokušajima mog ubistva i napadima na prava i život a postoje i drugi zahtjevi sa znatno širom tematikom.
Nakon toga sam poslao dopis "Zahtjev - krivična prijava ministru i načelniku PU Bijeljina od 08.12.2023." i s obzirom na datume - da na čelu Tužilaštva BIH nije agent policije na specijalnom zadatku nego častan pravnik do sada bi i Karan i Kostrešević i brojni drugi bili pritvoreni i odgovarali na pitanja koja sam im postavio pred sudom sa spoznajom da je prethodno "ćutanje" dokaz njihove umješanosti u brojne zločine.
U nastavku ukazujem na prilog "Tužilaštvo o policijskoj akciji u Bijeljini" gdje se na dnu kaže :
"Okružno javno tužilaštvo Bijeljina nije učestvovalo u policijskoj akciji na području Bijeljine i Zvornika koja je u nedjelju, kako je navedeno iz MUP-a Srpske, izvedena u cilju borbe protiv organizovanog kriminala i teških krivičnih djela."
Dakle osim što je policiju upotrijebio kao privatnu bandu bez naredbe Tužilaštva, Karan Siniša je ovu razbojničku akciju izveo baš u gradu gdje je za vrijeme rata bio komandir policije i u kome postoje svjedoci njegove odgovornosti. Time se dolazi i do motiva a to je zastrašivanje svih potencijalno nepodobnih lica, podmetanje dokaza i "regrutacija" novih dilera ili informatora zavisno od slučaja. To da je u istom periodu bilo intenzivnih pokušaja mog lociranja i ubistva se podrazumjeva ali treba dodati i činjenicu da je na dan akcije "Divič" nakon što su mi lupali na vrata, objavljeno da je u PU Bijeljina obješen pritvoreni čovjek te se do danas ne znaju detalji tog slučaja. Izgleda kad god je neka akcija Tužilaštva BIH, šalje se policija i na moja vrata u svrhu zastrašivanja jer pojedinci misle da je to po mojoj prijavi. Tako je nedavno bilo i za vrijeme akcije "General" (što je kodno ime Kostreševića u SKY komunikacijama narko policijske mafije) a moguće i u nekim drugim situacijama za koje nemam informacije o dolascima policije.
Nije to naravno jedina mutna radnja koju je organizovao Karan Siniša a podsjećam da je u prethodnom periodu bilo više plasiranja informacija koje su "nekontrolisano curile" od "nepoznatih" policajaca prema novinarki Z.K. sa ciljem izazivanja sukoba unutar tužilaštva i suda. Osnovni razlog je vjerovatno pokušaj da se zastraši i kontroliše nova glavna tužiteljica nakon što je penzionisan ratni i poslijeratni zločnac Novak Kovačević ali i Muhamed Gruhonjić. Ove aktivnosti su imale za posljedicu smrt svjedokinje novinarke za koju osnovano simnjam da nije prirodna.
Najsvježiji primjer je opisan u prilogu "Haos u Bijeljini - građani se sukobili s policijom" kada je policija isplanirala, osmislila, tempirala vrijeme i usmjerila građane pod kontrolom policijskih provokatora prema OJT Bijeljina kada se skandiralo "Ustaše - ustaše" sa namjerom zastrašivanja postupajuće tužiteljice. I opet u gradu gdje je Karan Siniša komandovao stanicom u vrijeme brojnih zločina za šta bi ga upravo OJT Bijeljina trebalo procesuirati ali i Tužilaštvo BIH.

O ovome ću podnijeti posebnu krivičnu prijavu te neću opisivati druge detalje nego ukazujem na povezani primjer "Karan prijeti iz Banja Luke" u kome pokazuje sopstveni strah od procesuiranja, citiram :
"Naša grčevita borba za ustavnost i zakonitost danas doživljava svoj vrhunac kada se suočavamo sa presuđivanjem instituciji predsjednika RS. Nikada nemojte izgubiti iz vida da su RS i njen predsjednik Milorad Dodik na optuženičkoj klupi samo i isključivo zbog poštovanja Ustava i cjelokupnog Dejtonskog sporazuma! Proces protiv predsjednika RS predstavlja završni čin organizovane dugogodišnje borbe protiv RS i Dejtonskog sporazuma. Ovaj sudski postupak je razdjelnica ko je ZA, a ko PROTIV srpskog opstanka, on je razdjelnica između naših prijatelja i onih drugih. Po okončanju postupka biće poznato hoće li opstati Dejtonski sporazum i sve što je njime osnovano i definisano, a time i BiH."
Za one koji nisu upoznati sa ratnim "podvizima" Karan Siniše ova izjava ne bi bila shvatljiva ali kada se zna u šta je sve umiješan, jasno je da je ono za šta se sudi Dodiku prava sitnica u odnosu na Karanove zločine. Tim prije kad se zna da je napravio katastrofalnu grešku i pred sudom priznao da je učestvovao godinama u pripremi napada na ustavni poredak na način kako je to nedavno opisao tužilac u predmetu T20 0 KTAT 0026377 24.
Dio toga je opisan u prilogu "Karan svjedočio u predmetu protiv predsjednika Srpske" ali ne i dio u kome je obmanuo Dodika da je morao potpisati ukaz. Naime prema Ustavu RS, predsjednik može vratiti zakon na ponovno odlučivanje te bi se u tom slučaju svi dobro zamislili kako glasati a ovim priznanjem Karana je praktično dao meterijal Tužilaštvu BIH da ga pritvore odmah nakon nastavka svjedočenja ako se uopšte usudi doći.
U smjeru prijetnji oružanim sukobima ide i prilog "Na granici ludila, veoma opasne poruke i prijetnje Dodika i Karana" odakle citiram :
"Samo pokušajte da izbacite SNSD iz vlasti u Sarajevu i da me osudite vidjećete šta ćete imati, kakav će haos biti. Ako me osude i zabrane političko djelovanje, odmah sutra je Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske i odluka o raspisivanju referenduma, samostalnosti. Veoma su riskantne, štetne i po Republiku Srpsku opasne poruke koje je u intervju svom RTRS-u i Nadi Veletić dao Milorad Dodik uoči Dana Republike a ponovio njegov izaslanik i ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan tokom svečanog defilea u Banjaluci. Dodik je uputio javnu prijetnju i poslao jasnu poruku međunarodnoj zajednici i svojim partnerima u vlasti iz Federacije, sadašnjim i bivšim, da je spreman na krajnju radikalizaciju ukoliko ishod suđenja po njega bude nepovoljan a najviše strahuje i pribojava se zabrane političkog djelovanja. Bez imalo uvijanja Dodik je poručio da sudbina Republike Srpske i njenih daljnjih koraka zavisi od ishoda suđenja, što je nedopustivo i neprihvatljuvo ponašanje, poistovjećivati sebe i Republiku, stavljati je na kocku, kao i cijeli narod, radi vlastite kože i interesa. Sličnu poruku kao i njegov šef u svom govoru na Trgu Krajine poslao je i Siniša Karan, tvrdeći da je Republika Srpska na prekretnici i da dalji razvoj događaja zavisi od ishoda suđenja i presude Miloradu Dodiku."
Jasno je koliku opasnost predstavljaju neosuđeni ratni zločinci, šverceri i profiteri te poslijeratni kriminalci. Ne radi se samo o prijetnjama sudijama i tužiocima nego su pod njihovom kontrolom i gomile naoružanih kriminalaca koje zastrašuju mogućnostima ličnog procesuiranja za šta im je "spas" isključivo odbrana "patriota" poput Karana, Dodika, Stevandića itd.
Sličnu prijetnju je Dodik uputio 09.01.2025. u prilogu "Ako budem osuđen RS će se odcijepiti od BiH" jer sigurnost za sebe i ortake iz mafijaškog vrha vidi samo unutar prostora u kome Karanove gestapovske postrojbe kontrolišu pravosuđe. Ali to za šta se sada sudi Dodiku je sitnica u odnosu na kriminal u koji je umješan a dio toga se opisuje u prilogu "Zbog kredita u Pavlović banci Dodik je ove sedmice trebao ponovo biti saslušan". Radi se o poznatoj aferi teškoj milion i po maraka a postupak se izbjegava prijetnjama i "iznenadnom" bolešću.
Uz nelogičnosti oko ovlaštenja podpredsjedniku potpisanog prije "iznenadnih bolova" podsjećam i na detalje opisane u prilogu "Dodikova odbrana ima plan - traže odgodu suđenja od 3 mjeseca". Podsjećam da je prije toga Dodik u medijima predlagao Tužilaštvu i sudu odlaganje na 3 mjeseca koje naravno nije bilo moguće a onda je "slučajno" došlo do bolesti nakon čega "eksperti" savjetuju prekid od baš 3 mjeseca.
I na kraju iz priloga "Višković zakukao - Tužilaštvo otvorilo predmet zbog proslave 9. januara, stigao nam je poziv" se vidi da ni aktuelni premijer ne spava mirno jer kako izgleda bi Tužilaštvo BIH konačno moglo da procesuira šefove mafije, umjesto kao do sada lako zamjenjive sitne ribe.
PRILOZI
Problemi kartela oko pranja prljavog novca od 01.08.2024.; Da li su imali krvavu ratnu prošlost, Policajac Karan, poručnik Višković i beretka Stevandić, Redakciji, Dokumenti iz filma, Transkript video zapisa, Počelo suđenje za ubistva civila u Bijeljini, Ko štiti nenada stevandića u tužilaštvu bih, Stevandić imao komandnu odgovornost u zločinima, Pojačava se istraga po prijavi Garaplije, Uvod u projekat `bivšeg`specijalca, `Tri ratna druga`, Prepiska iz 2013-te, Dio `slučajnih` preklapanja, Zahtjev ministru i načelniku PU Bijeljina od 09.11.2023.; Zahtjev - krivična prijava ministru i načelniku PU Bijeljina od 08.12.2023.; Tužilaštvo o policijskoj akciji u Bijeljini, Haos u Bijeljini - građani se sukobili s policijom, Karan prijeti iz Banja Luke, Karan svjedočio u predmetu protiv predsjednika Srpske, Na granici ludila, veoma opasne poruke i prijetnje Dodika i Karana, Ako budem osuđen RS će se odcijepiti od BiH, Zbog kredita u Pavlović banci Dodik je ove sedmice trebao ponovo biti saslušan, Dodikova odbrana ima plan - traže odgodu suđenja od 3 mjeseca, Višković zakukao - Tužilaštvo otvorilo predmet zbog proslave 9. januara, stigao nam je poziv
PODNOSILAC :
|
Zdenko BajoMajke Jevrosime 2076300 Bijeljina
Bajozdenko@gmail.com
Zdenkobajo@gmail.com
065831902
|